تبلیغات
تدریس خصوصی زبان انگلیسی - هفت قانون یادگیری زبان

هفت قانون یادگیری زبان

هفت قانون یادگیری زبان


نویسنده: استاد حامد رفیعی 

اشاره:
در این مقاله استاد رفیعی 7 قانون اجتناب ناپذیر در یادگیری زبان انگلیسی را به شما آموزش می دهند.

هفت قانون یادگیری زبان

 

 

اگر میخواهید زبان انگلیسی (و هر زبان دیگری را) به شكل حرفه ای و صحیح فرا بگیرید این هفت قانون یادگیری زبان را به خاطر داشته باشید و بر اساس آن عمل كنید:

قانون اول: همیشه جملات و پاراگرافهای كوتاه را مطالعه و مرور كنیدحفظ لغت به تنهایی كافی نیست. بله بایستی شما بتوانید جایگاه لغت در جمله را به شكل صحیح تشخیص دهید و كاربرد آن یاد بگیرید. به این منظور بایستی همیشه جملات و پاراگرافهای كوتاه را مطالعه كنید. تهیه فهرستی از واژگان و لغات و مرور روزانه آنها در یادگیری زبان هیچ نقشی ندارد و اشتباه بزرگی است كه صرفا بخواهید لغات و كلمات را از حفظ كنید. بلكه باید این لغات و كلمات را در جملات و پاراگرافها مدام ببینید و بخوانید. هر گاه لغت جدیدی را مشاهده كردید، سعی كنید آن را در قالب جمله قرار دهید و جملاتی را كه آن لغت در آن قرار دارند را كشف كنید.یك روش مفید: برای این منظور می توانید آن لغت را گوگل جستجو نمایید و متنهایی را كه به كار رفته را چند بار مطالعه كنید.)

قانون دوم: هرگز قواعد گرامری را مطالعه نكنید!: ممكن است كه از این قانون تعجب كنید اما بدانید كه این قانون، یكی از مهمترین قوانین یادگیری زبان است. به بسیاری از زبان آموزان و دانشجویان، گفته شده كه برای یادگیری زبان بایستی قواعد دستوری و گرامری را به خوبی مطالعه كنند در صورتی كه این روش غلط و اشتباهی برای یادگیری زبان است و بسیاری از این افراد، سالها به مطالعه زبان پرداخته اند و چیز زیادی نیاموخته اند و به سختی می توانند به انگلیسی صحبت كنند. مسئله اصلی این است كه زمانی كه شما یك كتاب حاوی دستورهای مختلف گرامری را به دقت مطالعه می كنید و بعد میخواهید به انگلیسی نیز صحبت كنید، دائما این دستورهای گرامری در ذهن شما نویز ایجاد می كنند و اجازه نمیدهند كه ذهنتان به راحتی كلمات و جملات را بر زبان شما جاری گرداند و نتیجه این كار این می شود كه به جای تمركز بر مكالمه و تلفظ و گفتگو، دائما به دستورات گرامری فكر می كنید.  به یاد داشته باشید كسانی كه به زبان مادری صحبت می كنند، از همان ابتدا به راحتی به آن زبان صحبت می كنند و اصلا نیازی به گرامر ندارند و مطالعه گرامر، در مراحل بعدی دبیرستان و صرفا برای بهبود شیوه نگارش انجام میشود. قواعد گرامری به شكل ناخودآگاه و از طریق مكالمه و گفتگوی دو طرفه و از طریق شنیدن بایستی در ذهن شما قرار بگیرد و شما نیز آنها را از طریق گفتگو و مكالمه تمرین كنید.

قانون سوم: خوب بشنویدهمانگونه كه در قانون دوم گفتیم، مطالعه قواعد گرامری برای یادگیری زبان شیوه غلطی است. فراموش نكنید كودكان از همان هنگامی كه زبان به صحبت می گشایند تا زمانی كه به مدرسه می روند به خوبی می توانند حرف بزنند، بی آنكه نیازی به مطالعه قواعد گرامری داشته باشند. قانون سوم به شما میگوید كه برای یادگیری زبان، می بایست شنیداری خود را تقویت كنید و بر این اساس می بایست خوب بشنوید و تا می توانید بشنوید. خوب شنیدن، روشی است كه كودكان از والدین خود می آموزند. آنها با استفاده از شنیداری زبان خود را تقویت می كنند. پس شما نیز با استفاده از شنیداری و گوش خود، زبان خود را تقویت كنید.

قانون چهارم: عمیقا یاد بگیریداین قانون بسیار بسیار مهم است. عمیقا یادبگیرید. تصور كنید شما سه كلمه آب،‌ دریا و اقیانوس را می شنوید. ذهنتان به طور ناخودآگاه این سه كلمه را در سریعترین زمان ممكن از یكدیگر تفكیك می كند. یادگیری عمیق انگلیسی نیز به شما كمك میكند كه در مواجه به كلمات و هنگام خواندن جملات و عبارات، در سریع ترین زمان ممكن و همزمان معانی و كاربردهای آنها را در ذهنتان و به شكل خودكار تفكیك كنید. یادگیری عمیق، كلید اصلی برای یادگیری مكالمه و صحبت كردن است. یعنی مكالمه ای كه در لحظه اتفاق بیفتد و نیازی به مكثهای طولانی مدت نداشته باشد و به اصطلاح "مكالمه بدون نیاز با فكر كردن، ترجمه كردن، بدون نیاز به فكر كردن به قواعد گرامری"، شما فقط صحبت میكنید و به آسانی هم صحبت می كنید. بدون هیچ زحمتی. زمانی كه شما به زبان مادری خودتان صحبت میكنید، نیازی به سعی كردن و تلاش كردن و فكر كردن به قواعد گرامری ندارید. یادگیری عمیق یك زبان نیز به شما كمك میكند تا به راحتی به آن زبان حرف بزنید. مطالعه سریع كتابهای مختلف و واژگان و عبارات، شیوه صحیحی برای یادگیری عمیق نیست زیرا همانطور كه سریع می خوانید، سریع از حافظه شما پاك می شوند. یكی از اشكالات یادگیری در مدرسه و دبیرستان و دانشگاه نیز این است كه شما مجبور هستید سریع فصول كتابها را مرور كنید و به خوبی نمی توانید آنها را یاد بگیرید. ممكن است در زمان امتحان و آزمون، نمره خوبی نیز بگیرید اما بعد از مدتی می بینید كه نمی توانید به خوبی حرف بزنید. كلید یادگیری عمیق تكرار و تكرار و تكرار است. تعدادی از لغات در یك پاراگراف، همان لغات در پاراگرافهای جداگانه، همان پاراگرافها در متون مختلف، همان پاراگرافها به شكل فایل صوتی، همان لغات به شكل گفتگو و مكالمه و این كلید یادگیری عمیق است. یادگیری یك درس به شكلهای مختلف و متفاوت. تكرار یك مفهوم، اصطلاح، ضرب المثل، جمله، عبارت و پاراگراف به شكلهای مختلف (متن، صوتی، فیلم، تصویری) به شما كمك میكند كه عمیقا آن را یادبگیرید و این تكرار گاه بایستی به 30 بار برسد اما به شكلهای مختلف و نه به یك شكل خاص و خسته كننده!.

قانون پنجم: بهره گیری از نكات داستانهای كوتاهدر مورد قانون دوم گفته شد كه قواعد دستوری و گرامری را مطالعه نكنید. خب سوال این است كه پس چطوری قواعد گرامری و دستوری را یادبگیریم. یك شیوه برای این كار استفاده از داستانهای كوتاه و توجه به نكات گرامری آنهاست. البته بایستی این نكات را موقع شنیدن چند باره یك داستان كوتاه فرا بگیرید و توجهی به قواعد گرامری آن نكنید. یك روش این است كه شما یك داستان كوتاه را در قالبهای زمانی و چندم شخص مختلف (روایت اول شخص، روایت سوم شخص، روایت قصه گویانه) مطالعه و گوش دهید. مطالعه و گوش دادن داستانهای كوتاه حاوی نكات گرامری، ذهن شما را با تغییرات گرامری صحیح ومرتبط با زمانهای مختلف آشنا می كند و به این تریب، شما گرامر را به راحتی می آموزید و این كار بدون مطالعه مستقیم نكات گرامری صورت می گیرد و به شكل ناخودآگاه وارد ضمیر شما می شود.

قانون ششم: از منابع صحیح برای یادگیری استفاده كنیدمنظور از منابع صحیح چیست؟ منظور منابعی است كه شباهت زیادی به منابع افراد بومی یك زبان داشته باشد. برای مثال، اگر علاقه زیادی به خواندن دارید، به هیچ وجه منابع درسی را مطالعه نكنید. بلكه داستانهای كوتاه، رمانها، و كتابهایی را استفاده كنید كه مورد علاقه شماست. یا در مورد شنیدن، فرق زیادی است در اینكه شما یك مكالمه درسی را گوش بدهید تا مكالمه ای كه در فضای واقعی اتفاق افتاده است. اگر میخواهید زبان و شنیداری زبان را خوب فرا بگیرید، سعی كنید مكالمه هایی را گوش بدهید كه واقعی هستند. زیرا در این مكالمه ها، لهجه ها، حالات رفتاری، حركات دست و صورت و كلیه رفتار به شكل واقعی بروز می كنند. بهترین منبع برای یادگیری و تقویت شنیداری، استفاده از پادكستها هست). نمونه دیگر، مشاهده فیلمهای سینمایی زبان اصلی است كه برای تقویت و درك بهتر مكالمات و گفتگوها بسیار مفید هستند. مورد دیگر، استفاده از كتابهای صوتی است. كتابهای صوتی منبع خوبی برای یادگیری و تقویت شنیداری محسوب می شوند (فهرستی از كتابهای صوتی قابل دانلود بزودی در این وبلاگ و كلوب فرهیختگان منتشر خواهند شد). كتابهای صوتی یعنی كتابهایی كه توسط یك شخص روخوانی شده اند و به صورت فایل صوتی نسخه ای از آن استخراج شده است. نیازی به مطالعه كتاب نیست و شما فقط گوش بدهید و با شنیدن سعی كنید جملات و پاراگرافها و عبارات و نكات گرامری را یاد بگیرید. برای شروع می توانید از كتابهای صوتی مخصوص كودكان آغاز كنید یا از كتابهای صوتی سطح بندی شده استفاده نمایید. یكی از بهترین نمونه های منابع شنیداری، اخبارهای روزانه رادیوها هستند (نظیر بی بی سی، رادیو npr و ...)، تماشای سریالهای تلویزیونی نیز بهترین و قوی ترین ابزار مكمل محسوب میشود (سریالهای لاست، دكستر و ...)؛ اینها منابع واقعی و صحیح برای یادگیری زبان هستند.

قانون هفتم: از روش "بشنو و جواب بده" استفاده كنیداین قانون یكی از مهترین و اصولی ترین قوانین یادگیری زبان است و با عمل به آن، گرامر، مكالمه، شنیداری، واژگان و جمله سازی شما نیز بهبود پیدا می كند و تقویت می شود. "بشنو و جواب بده"، این روش در قالب داستانكهای كوتاه، كمك بزرگی به تقویت یادگیری زبان می كند. در این روش، شما به یك داستان كوتاه گوش میدهید و سپس به سوالاتی كه از شما به شكل شنیداری پرسیده میشود به شكل شنیداری پاسخ می دهید. این شیوه، فراتر ازشیوه گوش دادن صرف و شنیدن مكالمه های دو نفر است بلكه ذهن شما را برای یادگیری به چالش می كشد. سوال و جواب و دوباره سوال و جواب و دوباره سوال و جواب و این باعث میشود كه ذهن شما نیز درگیر مكالمه شود و سعی كند كه نكات شنیداری، لغوی، گرامری و جمله سازی و اصطلاحات یك مكالمه و متن را به شكل شنیداری فرا بگیرید.

منبع: سرزمین زبان
[ سه شنبه 28 مرداد 1393 ] [ 11:43 ق.ظ ] [ شهریار قربانی ]